Euro 2020: Τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και το πρόγραμμα των ομίλων.

Share:

Με την ολοκλήρωση της 1ης αγωνιστικής του Euro σας παρουσιάζουμε πώς έχει διαμορφωθεί η κατάσταση στους έξι ομίλους της διοργάνωσης. Το βράδυ της Τρίτης (15/06) με την ολοκλήρωση του αγώνα της Γαλλίας με την Γερμανία έπεσε και η αυλαία της πρώτης αγωνιστικής των ομίλων του Euro 2020.

Στις περισσότερες περιπτώσεις τα φαβορί επικράτησαν και μπήκαν με το δεξί στη διοργάνωση, ενώ δεν έλειψαν και τα αποτελέσματα που έδωσαν ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον για τη συνέχεια.

Σας παρουσιάζουμε πώς έχει διαμορφωθεί η κατάσταση στους έξι ομίλους της διοργάνωσης.

1ος όμιλος

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Τουρκία – Ιταλία 0-3
Ουαλία – Ελβετία 1-1

Βαθμολογία

Ιταλία 3
Ουαλία 1
Ελβετία 1
Τουρκία 0

Το πρόγραμμα του ομίλου

Τετάρτη 16 Ιουνίου

19:00 Τουρκία – Ουαλία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού
22:00 Ιταλία – Ελβετία | Ολίμπικο, Ρώμη

Κυριακή 20 Ιουνίου

19:00 Ελβετία – Τουρκία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού
19:00 Ιταλία – Ουαλία | Ολίμπικο, Ρώμη

2ος όμιλος

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Σάββατο 12 Ιουνίου

Δανία – Φινλανδία 0-1
Βέλγιο – Ρωσία 3-0

Βαθμολογία

Βέλγιο 3
Φινλανδία 3
Δανία 0
Ρωσία 0

Το πρόγραμμα του ομίλου

Τετάρτη 16 Ιουνίου

16:00 Φινλανδία – Ρωσία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη

Πέμπτη 17 Ιουνίου

19:00 Δανία – Βέλγιο | Πάρκεν, Κοπεγχάγη

Δευτέρα 21 Ιουνίου

22:00 Ρωσία – Δανία | Πάρκεν, Κοπεγχάγη
22:00 Φινλανδία – Βέλγιο | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη

3ος όμιλος

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Αυστρία – Βόρεια Μακεδονία 3-1
Ολλανδία – Ουκρανία 3-2

Βαθμολογία

Αυστρία 3
Ολλανδία 3
Ουκρανία 0
Βόρεια Μακεδονία 0

Το πρόγραμμα του ομίλου

Πέμπτη 17 Ιουνίου

16:00 Ουκρανία – Βόρεια Μακεδονία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι
22:00 Ολλανδία – Αυστρία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ

Δευτέρα 21 Ιουνίου

19:00 Ουκρανία – Αυστρία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι
19:00 Βόρεια Μακεδονία – Ολλανδία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Αγγλία – Κροατία 1-0
Σκωτία – Τσεχία 0-2

Βαθμολογία

Τσεχία 3
Αγγλία 3
Κροατία 0
Σκωτία 0

Το πρόγραμμα του ομίλου

Παρασκευή 18 Ιουνίου

19:00 Κροατία – Τσεχία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη
22:00 Αγγλία – Σκωτία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο

Τρίτη 22 Ιουνίου

22:00 Κροατία – Σκωτία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη
22:00 Τσεχία – Αγγλία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο

5ος όμιλος

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Πολωνία – Σλοβακία 1-2
Ισπανία – Σουηδία 0-0

Βαθμολογία

Σλοβακία 3
Ισπανία 1
Σουηδία 1
Πολωνία 0

Το πρόγραμμα του ομίλου

Παρασκευή 18 Ιουνίου

16:00 Σουηδία – Σλοβακία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη

Σάββατο 19 Ιουνίου

22:00 Ισπανία – Πολωνία | Καρτούχα, Σεβίλλη

Τετάρτη 23 Ιουνίου

19:00 Σουηδία – Πολωνία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη
19:00 Σλοβακία – Ισπανία | Καρτούχα, Σεβίλλη

6ος όμιλος

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

19:00 Ουγγαρία – Πορτογαλία 0-3
22:00 Γαλλία – Γερμανία 1-0

Βαθμολογία

Πορτογαλία 3
Γαλλία 1
Γερμανία 0
Ουγγαρία 0

Το πρόγραμμα του ομίλου

Σάββατο 19 Ιουνίου

16:00 Ουγγαρία – Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη
19:00 Πορτογαλία – Γερμανία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο

Τετάρτη 23 Ιουνίου

22:00 Πορτογαλία – Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη
22:00 Γερμανία – Ουγγαρία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο

πηγή: sport24

Share:

Leave a reply