Μαρία Σάκκαρη Αμπού Ντάμπι:Σαρωτική νίκη απέναντι στην Μουγουρούθα και πρόκληση στα προημιτελικά

Share:

Μετά από μία συναρπαστική αναμέτρηση,η Ελληνίδα πρωταθλήτρια Μαρία Σάκκαρη επικράτησε 7-5,6-4 της Ισπανίδας,πρώην Νο1,Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα και προκρίθηκε στα προημιτελικά του διεθνούς τουρνουά WTA 500,που φιλοξενείται στο Άμπου Ντάμπι.Στο πρώτο σετ οι δύο αθλήτριες,κράτησαν το σερβίς τους μέχρι το 3-3.Ομως η Σάκκαρη,έκανε μπρέικ και προηγήθηκε αμέσως με 5-3.Η έμπειρη Ισπανίδα,αντέδρασε και ισοφάρισε 5-5 “σπάζοντας” το σερβίς της Σάκκαρη και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε νέο μπρέικ και προηγήθηκε 6-5 για να πάρει το σετ (7-5),υπερασπιζόμενη το σερβίς της.Στα πρώτα γκέιμ του δεύτερου σετ,η εικόνα του αγώνα ήταν πανομοιότυπη με αυτήν στο πρώτο,καθώς η Μουγκουρούθα και η Σάκκαρη κράτησαν το σερβίς τους με την Ισπανίδα να προηγείται 3-2.Αμέσως μετά,η νεαρή Ελληνίδα αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο πέλμα,αλλά μετά την επίδεση του σημείου,συνέχισε τον αγώνα και ισοφάρισε σε 3-3.

Και δεν σταμάτησε εκεί,καθώς, όπως και στο πρώτο σετ,“έσπασε” το σερβίς της Ισπανίδας,προηγούμενη με 4-3.Έτσι η Σάκκαρη έφθασε άνετα στην κατάκτηση του σετ (6-4) και του αγώνα.Αντίπαλος της Σάκκαρη στον επόμενο γύρο,θα είναι η νικήτρια του ζευγαριού Σοφία Κένιν (ΗΠΑ)-Γιούλια Πουτίντσεβα (Καζακστάν).

πηγή: flash